Leczenie nieoperacyjne żylaków
Metodą nieoperacyjną leczenia żylaków jest skleroterapia (ostrzykiwanie). Do żylaków podawany jest środek chemiczny, który uszkadzając ich ścianę wywołuje proces stopniowego włóknienia i zarastania naczynia. Stosowana jest przy pojedynczych żylakach i pajączkach naczyniowych ( rozgałęzionych drobnych naczyń krwionośnych skóry). W naszym ośrodku używamy środka obliterującego Aethoxysclerol. Lek podawany jest w postaci płynnej lub pianki - skleroterapia piankowa. Zabieg jest niebolesny, trwa 15-40 minut. Celem poprawy efektywności zabiegu dla dokładnego uwidocznienia małych żył używamy podświetlacza naczyniowego „Veinlite”. Bezpośrednio po zabiegu na kończynę zakładany jest bandaż elastyczny lub specjalna pończocha elastyczna. Aby osiągnąć dobry wynik leczniczy należy liczyć się z potrzebą wykonania od jednej do pięciu sesji skleroterapii na kończynie.
Zabieg jest bardzo bezpieczny i nie ogranicza aktywności fizycznej i zawodowej. Do łagodnych i przemijających reakcji niepożądanych należą siniaki i zaczerwienienia skóry w miejscu wstrzyknięcia, zakrzep i przebarwienia w okolicy nastrzykniętych żylaków. Do poważnych ale niezmiernie rzadkich powikłań należy martwica skóry w miejscy wstrzyknięcia - w naszym ośrodku do tej pory nie zanotowano takiego przypadku.
Skleroterapię w Centrum Chirurgii Var-Med wykonuje się jako uzupełnienie wcześniejszej operacji żylaków lub jako metodę z wyboru po wykluczeniu badaniem usg color doppler niewydolności głównych pni żylnych.